Od tego czasu zostało uruchomionych wiele projektów, w których skupiamy się na danych, na poprawie ich jakości, a także automatycznym przetwarzaniu, w celu eliminowania pracy manualnej. Warto podkreślić, że współpraca z „biznesem” pozwala na wypracowanie unikalnych rozwiązań IT.
Takie rozwiązanie zastosowaliśmy w Dziale Controlingu, gdzie osoby odpowiedzialne za „zamknięcie miesiąca” mogą wyzwalać proces odświeżania danych samodzielnie, co minimalizuje wsparcie działu IT oraz nie powoduje to obciążania pracy serwerów.
W celu zwiększenia naszych możliwości w obszarze danych, naturalnym krokiem jest migracja naszych rozwiązań do chmury Azure. Obecnie pracujemy w międzynarodowym projekcie nad tym rozwiązaniem.
W 2020 roku Arvato Supply Chain Solutions zaczęło transformację w kierunku wprowadzania metodyki Agile. W maju 2021 uruchomione zostały dwa produkty, nad którymi aktualnie pracujemy: Digital Solution oraz Arvato Data Center (ADC). Pierwszy z nich dotyczy wykorzystania sztucznej inteligencji (o jednym z rozwiązań można przeczytać w artykule Sławomira Grześkowiaka tutaj, natomiast drugi odpowiada za dostarczanie informacji dla naszych interesariuszy.
Zespół ADC tworzy zintegrowaną platformę centralną, która ma zapewnić szybki dostęp do wiarygodnych danych. Warto wspomnieć, iż zespół ten jest różnorodny (zarówno pracownicy działu IT, jak i analitycy logistyczni), dzięki temu dostarczamy rozwiązania „szyte na miarę”, zgodnie z potrzebami biznesowymi.
Udało się dotychczas wypracować rozwiązanie umożliwiające porównywanie procesów w naszych centrach dystrybucji oraz systemu raportowania dla naszych klientów. W Arvato bardzo ważne jest dzielenie się wiedzą, dlatego też powstała społeczność analityków, którzy inspirują się nawzajem w zakresie najlepszych praktyk, usprawnień i rozwiązań.
Od 2021 roku promujemy i stosujemy w organizacji standard prezentacji danych, jakim jest IBCS (International Business Communitation Standard). Opierając się o niego budujemy spójne raporty, które są czytelne dla każdego np. pokazujemy w przejrzysty sposób czy cel danego KPI jest spełniony, czy też nie.
Nasze raporty cechuje minimalizm kolorystyczny co ma znaczenie w przejrzystym prezentowaniu danych. Po otwarciu takiego raportu od razu widzimy czy KPI’s zostały spełnione (kolor zielony). Dodatkowo nie musimy się zastanawiać nad doborem kolorów w raporcie (oszczędność czasu), ponieważ ich wybór jest determinowany przez standard. Dzięki temu raporty wyglądają bardzo przejrzyście, są czytelne nawet dla osób, które widzą je po raz pierwszy.
W związku z tym, że nasze raporty tworzone są w narzędziu PowerBI postanowiliśmy wykorzystać komponent ZebraBI, który bardzo ułatwia nam pracę nad zachowaniem standardu IBCS. Na koniec warto również dodać, że Zespół ADC wypracował template pod kolejne raporty, dzięki temu zachowujemy spójność kolorystyczną oraz tożsamy format w całej organizacji.
Źródło: https://zebrabi.com/zbi_blog/zebra-bi-presents-cards/
Dodatkowo rozpoczęliśmy projekt wdrożenia Data Governance, czyli polityk i zasad zarządzania danymi. Szereg wprowadzanych zmian zapewni nam wysoką jakość danych, określi odpowiedzialność za nie a także zwiększy świadomość pracowników w odniesieniu do roli informacji w Arvato SCS.