Globalny rynek kosmetyczny nieustannie rośnie, a jego wartość w Europie osiągnęła imponujące 96 mld euro w 2023 roku. Polska, jako piąty największy rynek kosmetyków w Unii Europejskiej, odgrywa istotną rolę w tej branży, a jej udział w unijnym rynku wyniósł 6,4 proc. w 2023 roku i wykazuje dalsze tendencje wzrostowe. Dynamiczny rozwój sektora napędzany jest przez zmieniające się preferencje konsumentów, rosnące znaczenie kanału online oraz zwiększającą się siłę nabywczą różnych grup wiekowych, co sprawia, że branża kosmetyczna wydaje się odporna na zawirowania rynkowe.
Autor: Jadwiga Żurek
Logistyka w branży kosmetycznej
Branża kosmetyczna od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, a jej wartość na rynku globalnym rośnie w szybkim tempie. Choć różne źródła podają odmienne prognozy, to jedno jest pewne – kupujemy coraz więcej kosmetyków.
Logistyka Goods-to-person i jej korzyści biznesowe
Kiedy liczy się efektywność kompletacji – najlepszym rozwiązaniem staje się metoda goods-to-person. Czym jest, jakie przynosi korzyści, w jakie systemy warto zainwestować?
Peaki sprzedażowe w logistyce
Dla branży logistycznej piki sprzedażowe nie wiążą się tylko ze wzmożoną pracą w okolicach Black Friday czy przedświątecznych zakupów. W zależności od branży, wymian kolekcji czy zaplanowanych okresów wyprzedażowych można mówić, że pików jest znacznie więcej. Jak się do nich przygotować, na co postawić i jakie procesy logistyczne powinny wówczas zadziałać na najwyższym poziomie?
Koszty w logistyce
Koszty logistyczne obejmują cztery główne obszary: koszty powierzchni i infrastruktury magazynowej, koszty personelu, koszty zapasu magazynowego oraz koszty transport.. Z perspektywy firm czy marek logistyka to zawsze koszty. Na co zwrócić uwagę decydując, czy robić to samemu, czy skorzystać z operatora logistycznego i gdzie szukać oszczędności na logistyce, by w ich efekcie nie stracić na jakości i terminowość?
Rynek opakowań dla e-commerce: trendy i przyszłość
Rynek tworzonych dla e-commerce opakowań dynamicznie się rozwija, odpowiadając na zmieniające się potrzeby konsumentów oraz wyzwania związane z ekologią i logistyką. Najnowsze trendy oscylują przede wszystkim wokół popularności opakowań zwrotnych, nadających się do recyklingu, kompostowalnych i pozbawionych plastikowych wypełniaczy.
Click & Collect w e-commerce
Rozwiązania omnichannel zrewolucjonizowały zachowania zakupowe i momentalnie przyzwyczaiły konsumentów do nowych, szybszych i wygodniejszych opcji zamawiania i doręczania przesyłek. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest opcja Click & Collect.
Ekonomia współdzielenia w logistyce
Sharing economy to nie tylko ważny współcześnie trend, ale także model działania nie tylko w społecznościach lokalnych, z którymi był do tej pory kojarzony, ale także w biznesie. Wiele konceptów opartych jest na tym modelu, jednak logistyka podchodziła do nich do tej pory z dużą ostrożnością. To się jednak zmienia. Jak ekonomia współdzielenia zmienia naszą branżę?
Rynek zabawek w Polsce i na świecie
Sektor zabawek w Polsce i na świecie ma się bardzo dobrze. Wzrosty notują zabawki w kilku kategoriach, rośnie także sprzedaż zabawek w kanale online, który w Polsce w 2028 roku ma mieć ponad 30-procentowy udział w sprzedaży ogółem . Jak wygląda branża, jak zmieniają się zwyczaje zakupowe klientów i co kupujemy najczęściej?
Czy handlowe niedziele mogą zmienić nasze dotychczasowe przyzwyczajenia?
W Polsce od 2018 roku obowiązuje zakaz w handlu w niedziele – z wyłączeniem tzw. niedziel handlowych. Od przyszłego zakaz ten może zostać zniesiony albo częściowo poluzowany. Co się zmieni, jeśli te zmiany zostaną wprowadzone w życie?