Rynek używanego sprzętu IT i elektroniki użytkowej w Polsce dynamicznie rośnie, osiągając w 2023 roku wartość 6,5 mld zł, co stanowi wzrost o 13% w porównaniu do poprzedniego roku. Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup używanych urządzeń online – aż 64% respondentów przyznało, że nabyło takie produkty przez internet. Głównymi motywacjami są atrakcyjna cena oraz gwarancja jakości i sprawności sprzętu.
Autor: Przemysław Klich
Zmiany w trendach zakupowych w branży elektroniki
Czy Polacy oszaleli na punkcie elektroniki? Patrząc na dane, wydaje się, że odpowiedź brzmi: „tak, ale nie do końca”. W pierwszej połowie 2024 roku zamówienia na sprzęty elektroniczne wzrosły o imponujące 35% w porównaniu do roku poprzedniego . Polscy konsumenci, nie bacząc na rosnące ceny, masowo modernizowali swoje urządzenia. Jednak analiza danych za cały rok i prognozy na kolejne lata malują bardziej złożony obraz.
Rynek elektroniki w Polsce
Pomimo znacznego kryzysu, jaki dotknął branżę elektroniki w ostatnich latach, zauważamy pewne znaki ożywienia na tym rynku. Eksperci są zgodni, gdyż każdy raport, wskazuje, że już 2024 rok przyniesie odbicie, a w kolejnych latach dynamika wzrostu będzie się tylko zwiększać.
Drogerie w Polsce
Rynek kosmetyczny w Polsce rośnie od lat, a jego głównym kanałem dystrybucji nieodmiennie pozostają drogerie. Jednak e-commerce cały czas zyskuje na znaczeniu i – jak wynika z zapowiedzi liderów rynku – w najbliższym czasie właśnie na tym polu możemy spodziewać się zaostrzenia konkurencji. Jaki jest układ sił dzisiaj i co może przynieść przyszłość?
Rynek AGD w Polsce i w Europie
W przypadku rynku AGD w Europie śmiało możemy powiedzieć, że w dużej mierze jest on mocny siłą produktów powstających w Polsce. Jesteśmy największym producentem AGD w Unii Europejskiej i odpowiadamy w ujęciu wartościowym za ponad 32 proc., a ilościowo za ok. 40 proc. rynku. I choć ten segment właśnie wpadł w chwilową zadyszkę, to jednak jego przyszłość wygląda obiecująco. Jak wygląda sytuacja na rynku AGD na Starym Kontynencie i co może przynieść przyszłość? Zapraszam na krótki przegląd.
Rynek e-commerce w Rumunii
6,3 miliardów euro – tyle wynosi wartość rumuńskiego rynku e-commerce . I być może – w porównaniu do Polski – nie jest to wartość znacząca, jednak bez wątpienia należy się temu rynkowi dokładniej przyjrzeć, także z takiego względu, że zakupy online z roku na rok stają się coraz bardziej popularne.
Rynek e-commerce w Niemczech
84 miliony mieszkańców, rozwinięta gospodarka, PKB per capita – 64 tysiące euro i utrwalone zwyczaje zakupowe konsumentów. Jak wygląda obecnie rynek e-commerce w Niemczech i czego należy się spodziewać w najbliższej przyszłości?
Branża sportowa w Polsce
Polacy uprawiają sport. Uprawiają go coraz częściej i bardziej profesjonalnie. Rośnie zatem rynek nie tylko usług, ale także produktów, odzieży, obuwia i akcesoriów. Kupujemy je w sklepach tradycyjnych, ale ostatnio coraz częściej w online’owych. Co ćwiczymy, co i jak kupujemy?
Trendy w logistyce w 2023
Logistyka to dziedzina niezwykle dynamiczna. Wszak działa w obszarze nieustających zmiennych rynkowych, wzrastających wymagań oraz zmiany trendów. Właściwie każdy kolejny rok przynosi dla logistyki nowe wyzwania i taki będzie także 2023.
Logistyka produktów TECH
Duża wartość produktów i ich krótki cykl życia, duże wahania popytu, konkurencyjne rynki i sezonowość sprzedaży – ta specyfika branży high-tech sprawia, że wymagania względem jej logistyki są wyjątkowo wysokie. Co trzeba wiedzieć, by usprawnić procesy logistyczne w branży high-tech?